Цікаві історії


Про країну Фонетику та її жителів
Увесь мовознавчий світ поділено на різні країни. Найближче одна до одної розташовані країни Фонетика, Орфографія, Графіка та Орфоепія.
Країна Фонетика дуже маленька: у ній усього 38 мешканців. Цією дивною маленькою країною править королівська родина голосних, що складається з 6 осіб: [а], [о], [у], [и], [і], [е]. Найбличжими до королівської родини є представники родини сонорних. Сонорні – дуже сильні звуки, але самі вважають, що вони вірні й милі. Іншими жителями країни є дзвінкі та глухі приголосні. Є серед них ті, які товаришують, є й ті, яких друзями навряд чи можна назвати. Але про це ви дізнаєтесь із  наступної історії…

Про друзів та ворогів
У країні Фонетика дуже бурхливе життя, насичене інтригами та пригодами. Є звуки сильні, є слабкі, є ті, що між собою товаришують, є й такі, що ворогують.
 Кожен приголосний полюбляє компанію голосних. Коли приголосний стоїть між голосними, то він не боїться жодних перешкод і  завжди йде вперед – у наступний склад. Глухі приголосні дружать із глухими, а дзвінкі – із дзвінкими, тому що вони схожі. У парі глухий з глухим і дзвінкий із дзвінким завжди йдуть у наступний склад. А от дзвінкий і глухий ніколи не подружаться, бо вони дуже різні, тому завжди розбігаються в різні склади. Найсильніші звуки – сонорні, близькі друзі королівської родини голосних. Ідучи в наступний склад слова, сонорний завжди тягне за собою глухий або дзвінкий звук. Сонорні ніяк не можуть дійти згоди, хто сильніший, тому між собою часто сваряться й теж розбігаються в різні склади. Є в країні Фонетика ще один дивний звук – подовжений, що на письмі позначається буквами-близнюками: нн, тт, дд… У близнюків одна душа на двох, тому розірвати їх ні в кого не вийде. Подовжений звук завджи йде в наступний склад.
Любий учню, коли будеш ділити слова на склади, пригадай історію про те, хто з ким товаришує в країні Фонетика!

Абетка
Хочу розповісти вам про країну Абетку. У цій країні проживає тридцять три мешканці. Усі вони позначають різні звуки та поділяються на групи.
Абетку захищають сміливі й сильні солдати - тверді приголосні. Вони - одна дружна родина: [д], [дз], [т], [з], [с], [ц], [л], [н], [р]. Командири - це приголосні шиплячі [ж], [ч], [ш], [дж]. Є у цій країні й співаки - голосні звуки [а], [о], [у], [е], [и], [і] . Вони всюди разом співають різноманітні пісні. А ще в Абетці живуть бунтівники - сонорі [м], [в], [л], [н], [р], [й].
Іноді мешканці країни проводять пишні свята та карнавали. Тоді вони перевдягаються в м'які та напівпом'якшені карнавальні костюми: [c] перевдягається в [c'], [р] перевдягається в  [р'], [н] - у [н'] тощо. Деякі дзвінкі люблять перевлягатися в парні глухі [д] - [т], [з] - [с], [г] - [х]... Уся країна радіє святу. 
Її мешканці такі різні, такі надзвичайні! Вони дуже люблять та поважають свою країну, тому й живуть у мирі та злагоді.
Автор: учень 5-А класу Цуркан Даніїл


Два брати
Далеко-далеко, за лісами, за морями було королівство, назву якого вже ніхто не пам'ятає. І правила ним королева Орфографія. Були в неї два сини: Е та И. Вони були дуже схожі один на одного, тому всі їх завжди плутали. Розрізнити синів королеви могли лише їхні друзі. Е дружив з буквами  Р та Л. Усі знали, коли бачиш здалеку ЕРЕ або ЕЛЕ, то  це гуляють разом друзі, і в цій групі букв обов'язково буде Е.  А от син на ім'я И дружив тільки з Р. От вони вдвох і ходили. Усі мешканці королівства знали, якщо бачиш здалеку РИ, то не сумнівайся, що в цьому буквосполученні є И.
Автор: учениця 5-А класу Шульга Дар'я





1 комментарий:

  1. Колись жила сім'я звуків. Ця родина складалась із: батьків та дідусів з бабусями вони постійно співали молодшим членам родини то наніч, то щоб ті прокинулися [а], [о], [е], [и], [у] але бабуся [і] була такою що пом'якшувала інші приголосні звуки
    Старшими братами були сонорні                 звуки:[м], [н],[р],[л], [в] і завжди м'який  ,ніжний звук [й]
    Трохи молодшими були дзвінкі звуки :б,д,з,ж,дз,дж,ґ,г.
    Але най молодшими були глухі звуки:п,т,с,ц,ш,ч,к,х,ф.

    ОтветитьУдалить